EURUSD’de baskı arttı

EURUSAD paritesinde Cuma günü gelen güçlü istihdam verileriyle başlayan satış baskısı, Pazar günü yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından hız kazandı. Parite ile ilgili bir süredir aşağı yönde stratejimiz mevcut ve bu stratejinin çalıştığını görmekteyiz.

Avrupa’daki siyasi çalkantı gelecek süreçte daha dikkat çekici boyuta gelecektir. Fakat bundan da öte Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirim sürecine başlaması önemliydi. Diğer tarafta ise güçlü ekonomik yapısı devam eden ve faiz indirim ihtimali az olan ABD ve Fed bulunuyor.

Bu hafta Çarşamba günü gelecek olan enflasyon verileri kritik olacaktır. Aynı günün akşamında ise Fed toplantısını takip edeceğiz.

Teknik açıdan paritede görünümün zayıf olduğunu düşünüyorum. Yeni hafta açılışında 1.0800’de bir boşluk kaldı. Bu boşluk kapanabilir. Kısa vadede 1.08, ana resimde 1.0950 önemli direnç noktalarımız. Bu seviyeler altında kalındığı sürece yaşanacak yukarı hareketlerin satış fırsatı vermeye devam etmesini bekleyebiliriz. Aşağıda 1.06 bölgesi potansiyel teknik hedef konumunda.