Piyasalar için kritik gün

Bugün küresel piyasalar açısından oldukça önemli bir gün. ABD’de Mayıs ayı enflasyon verileri ile projeksiyonların açıklanacağı Fed toplantısı aynı güne denk geldi. Uzun süredir bu iki kritik gelişmenin aynı güne denk geldiği bir hafta hatırlamıyorum. Bu nedenle bugün piyasalarda yüksek oynaklık yaşanacağı için çok dikkatli olmak gerekiyor. Bugünü fırsata çevirip para kazanma derdinde olanların para kaybetme ihtimalinin yüksek olacağını düşünüyorum. Bugünün en önemli amacı sermayeyi korumak olmalıdır. Fırsatlar zaten gelecektir.

Manşet enflasyonda %3.4, çekirdek enflasyonda %3.5 artış beklentisi var. Bu beklentilerin üzerinde bir enflasyon gelmesi durumunda Fed’e yönelik faiz indirim beklentileri iyice ötelenecektir. Bu durum dolar endeksi ve 10 yıllık faizi yukarı çekecekken, piyasaları baskı altına alabilir.

Zayıf bir enflasyonda ise dolar endeksi ve 10 yıllık faizde sert düşüş, piyasalarda sert yükseliş görebiliriz. Piyasa ABD’deki zayıf verilere, güçlü verilerden daha çok tepki veriyor. Bu konu unutulmamalıdır.

Fed tarafında ise faiz sabit kalacaktır. Bu durumun piyasa açısından bir önemi bulunmuyor. Kritik olan nokta üç ayda bir açıklanan ekonomik projeksiyonlar olacak. Burada Fed üyelerinin büyüme, istihdam, enflasyon ve faiz konusundaki revizyonları önemli olacaktır.

Son olarak ise Fed Başkanı Powell’in basın toplantısını izleyeceğiz. Buradan bilinmedik bir söylem çıkmasını beklemiyorum. Tabii bugünkü enflasyon verilerinin durumuna göre konuşmanın tonu da değişebilir fakat enflasyon riskine değinerek faizlerin bir süre daha mevcut seviyelerde kalması yönündeki söylemler tekrarlanabilir. Kısacası orta halli bir konuşma bekliyorum.

Özetle, piyasalar için son dönemin en önemli günlerinden biriyiz. Bugün yüksek oynaklık yaşanacağı için dikkatli olunması gerekiyor. Tüm bu gelişmelere ek olarak işlem yapılan enstrümanların teknik seviyelerinin takibi de önemli olacaktır. Bugünde sonra piyasalar tatil moduna geçecektir.