Araf

2024 yılının orta noktasına yaklaşıyoruz. Bu süreçte küresel piyasaların ana gündemi jeopolitik riskler ve Fed’e yönelik faiz beklentileri oldu.

Jeopolitik riskler dönem dönem artarken, çoğunlukla bu durum kısa sürdü ve piyasalar açısından hızlı bir şekilde arka planlara atıldı. 2023 yılı sonu, 2024 başlarında piyasalar Fed’den Mart ayında bir faiz indirimi ve yılın genelinde 6-7 faiz indirimi bekliyordu. Geçen süreçte bu beklentiler ‘’acaba Fed faiz artırır mı ’’sorusuna evrildi. Tabii ki Fed faiz artırmayacak fakat indirme beklentileri de ötelendi. Fakat bu 180 derece değişen beklentilere rağmen piyasalarda bir bozulma görmedik.

Yaşanan tüm gelişmelerle piyasalar kısa vadede düşüp yükseldi fakat şöyle bir geniş resme baktığımızda neredeyse tüm piyasaların dönüp dolaşıp aynı yerlere geldiğini görüyoruz. Kısacası piyasalar arafta kaldı.  

Özellikle ABD’de enflasyon hikayesi devam ediyor. Fakat Fed ne faiz artırabiliyor ne indirebiliyor. Hatta faiz indirmemesi şu an işine geliyor. Daha net bir ifadeyle enflasyon hikayesi Fed’e yarıyor. Bu şekilde piyasaları bozmadan yatayda tutarak vakit geçirmeye devam ediyorlar. Tabii ki bu yatay ve sıkıcı süreç bir noktada bozulacaktır. Fakat bunu ne kadar geç döneme bırakırlarsa o kadar işlerine gelecektir.

Bu nedenle piyasada işlem yaparken zamanın geçmesine psikolojik olarak hazır olmak gerek. Düşen ürünün yükseldiği, yükselen ürünün düştüğü bir yapıda olduğumuz için ilgili enstrümanların kritik teknik seviyeleri belirlenerek trade fırsatlarına bakılmalıdır.