Bitcoin ölmedi, kalbimize yaşıyor.

Tüm hayatta olduğu gibi finansal piyasalarda da güven esastır. Güven bir kere kayboldu mu geriye kazanılması çok zordur. Ne demişler ? Güven zor kazanılır, kolay kaybedilir. Kripto para piyasaları da tam olarak bunu yaşıyor.

Geçen yıl küresel faizlerin %0, hatta bazı ülkelerde negatif olması ve her ay piyasaya basılan paralar neticesinde hem majör borsalar hem de kripto para piyasası ürünleri rekor üzerine rekor kırmıştı. Ardından enflasyonun geçici değil kalıcı olduğu anlaşılınca faizler birbiri ardına artırılırken, piyasadaki bedava para da geri çekilmeye başlandı. Geçen sene rekorlar koran majör borsalar ve kripto para piyasası ise tam bir yıldır başını yukarı kaldıramıyor.

Son dönemde ise FTX borsasının iflas etmesinin ardandan kripto tarafında güven kaybının iyice arttığını ve fiyatlama olarak da baskının sürdüğünü görmekteyiz. Tabii bu sadece FTX ile sonlanacak bir durum değil, muhtemelen bazı borsaların sonu da FTX gibi olacaktır. Zaman ile bunu göreceğiz.

Binance CEO’su CZ yaptığı açıklamada Bitcoin ölmedi gibi bir ifade kullanmış. Bitcoin ölmedi, kalbimize yaşıyor deseydi daha anlamlı ve derin bir ifade olabilirdi.

Mevcut görünümde Bitcoin ve altcoinlerin baskıdan kurtulup yukarı yönde bir ivme oluşturması zor gözüküyor. Böyle bir hareket için yeni bir hikâye gerekiyor. Bu güvensizlik ortamında böyle bir hikâye oluşturmak da zor olacaktır.

Teknik tarafta ise aşağı yönde riskin sürdüğünü görmekteyiz. Öncelikle kısa vadede 18.000/18.5000 altı kalındığı sürece görünümün zayıf kalacağını vurgulamamız gerekiyor. Aşağıda 15.500 önemli olacaktır. Bu destekte kırılım yaşanırsa 10.000/9.000 bandına doğru bir baskı potansiyeli görebiliriz.