Dolar endeksi toparlanıyor

10 Kasım’da gelen enflasyon verilerinin beklenti altında kalmasının ardından Fed’e yönelik faiz beklentileri azalmış ve bu durum dolar endeksi üzerinde baskı yaratmıştı. Yükselen trendini o gün kıran dolar endeksi hızlı bir düşüşle 105.50 seviyesine kadar geriledi.

Yaşanan bu düşüşlerin ardından sosyal medya üzerinde yaptığımız paylaşımlarda 104.80 altında bir fiyatlama beklemediğimizi ve bu bölge üzerindeki düşüşlerin USD lehine fırsat yaratacağını paylaşmıştık. Bu kapsamda dolar endeksinin 105.30 seviyelerinden 107.50’ye toparlandığını görüyoruz.

Fed her toplantıda tabii ki 75bps faiz artırmayacak. Bu bir yerde 50bps ve 25bps’ye düşecekti. Burada faiz artırım miktarının çok önemli olacağını düşünmüyorum. Fed’in kafasında hala %2 enflasyon hedefine ulaşana kadar hem faiz hem bilanço tarafında sıkılaşma var. Bu nedenle dolar endeksi için henüz tam negatif bir ortamdan bahsetmek zor.

Teknik olarak 104.80 bölgesini kritik destek olarak izlemeye devam ediyoruz. Bu bölge üzerinde kalınmasını USD pozitif görüyoruz. Yukarıda 107.70 üzeri gelebilecek bir fiyatlamada 109.50 bölgesine doğru bir yukarı ivme bekleriz.