Dolar endeksi

Dolar endeksinde 114 seviyelerinden gelen baskının mevcut durumda sürdüğünü görmekteyiz. Burada düşüşlerin sonuna ufak ufak yaklaşıyor olabiliriz. Bu düşüşlerin ana sebebi ABD enflasyonunda yaşanan gerilemenin etkisiyle faiz beklentilerinin aşağı çekilmesidir.

Enflasyondaki iyimserliğin sürüp sürmeyeceği konusu hala net bir karşılık bulmuyor. Bu akşam Fed, faizi 50bps artıracaktır. Fed Başkanı Powell ise faiz artırım hızı azalsa da artırımların devam edeceğini ve bilanço daraltmaya devam edeceklerini açıklayacaktır.

Şu konu da unutulmamalıdır. Fed’in faiz artırım hızını azalttığı yerde ne ECB ne BoE ne de bir başka ülke merkez bankası kuvvetli şekilde faiz artıramaz. Bu nedenle ABD faizleri diğerlerine göre daha yukarıda kalmaya devam edecektir.

Dolar endeksinde gündemden dolayı yüksek oynaklık devam edeceği için kısa hareketlere bakmak yerine ana seviyelere odaklanmak gerekiyor. 89 dip seviyelerinden gelen yükselen eğilimin destek noktası 102.20’yi işaret ediyor. Kısa vadede baskı devam edebilir fakat 102.20 trend üzeri kalınması görünüm açısından pozitif olacaktır. Bu nedenle yaşanacak geri çekilmelerin dolar endeksi lehine fırsat verebileceğini düşünüyoruz.