Dolar endeksinde görünüm

Dolar endeksi kısa vadede Nisan ayından bu yana, resmi biraz geriye alırsak Ağustos 2023’ten bu yana dalgalı bir görünüm sergiliyor. Bu süreçte bir yukarı bir aşağı dalgalanma yaratılarak belirli bölgede dengelenme sağlanıyor.  Bu durum piyasaların neredeyse tamamı için geçerli.

Kişisel görüş olarak dolar endeksinde pozitif görüş bildirdim ve bildirmeye devam ediyorum. Tabii bu körü körüne bir yükseliş beklentisi değil. Belirli seviyeler arasındaki dalgalanma üzerine oluşmuş bir strateji.

İşin fundamental tarafında ABD ekonomisinin güçlü yapısı, istihdam piyasasının sıkı olması ve en önemlisi enflasyon riskinin sürmesi yer alıyor. Bu nedenle tüm piyasa Fed’den %100 faiz indirim beklerken bunun olmayacağını söyleyen biriyim. %100 faiz indirimi olur noktasından acaba Fed faiz artırır mı sorusuna evrilme hızlı şekilde oldu.

Avrupa özelindeki zayıflık ve faiz indirim beklentilerinin güçlü olmasını da hesaba kattığımızda dolar endeksindeki yukarı potansiyelin süreceğini düşünüyorum. Tabii bu hareketler hızlı şekilde olmuyor. Zamana yayıla yayıla bu hareketlerin geleceğini düşünüyorum.

Teknik açıdan kısa vadede 104.00 bölgesi, ana resimde 102.50 önemli eşikler. Bu seviyeler üzeri kalındığı sürece görünümün yukarı olmasını bekliyorum. Yukarıda 107.00 potansiyel bölge olarak izlenebilir.