Haftanın notları

Geçen hafta Perşembe ve Cuma günleri ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle piyasada oldukça sakin hareketler görmüştük. Bu hafta ise oynaklığın yeniden artış gösterecektir.

Bu haftanın ilk iki işlem günü ekonomik veri akışı olarak yine sakin geçecek. Bu iki günde enstrümanlardaki teknik seviyelerin takibi önemli olacaktır. Burada Çin tarafında bir parantez açmamız gerekecek. Çin’de günlük covid vakası 30 bini aşarak rekor kırdı. Vaka sayılarındaki bu ciddi artış beraberinde kapanmaları getirebilir. Çin’deki bu olumsuz durum piyasalarda risk iştahını aşağı çekebilir.

Çarşamba günü Euro Bölgesi’nde enflasyon verileri gelecek. Enflasyonun %10.6’dan %10.2’ye gevşemesi bekleniyor. Geçen hafta ECB üyelerinden 75bps yerine 50bps artırım daha uygun olabilir şeklinde açıklamalar vardı. Enflasyondaki yavaşlama beklentilerin de üzerinde olursa ECB’ye yönelik faiz beklentileri azalış gösterebilir.

Yine Çarşamba günü Fed Başkanı Powell’in bir konuşması olacak. Tabii bu konuşmanın içeriğini kestirmek mümkün değil fakat 14 Aralık’taki FOMC öncesinde önemli bir mesaj vermesini beklemiyorum.

Cuma günü ise piyasalar için kritik gün olacak. ABD’den Kasım ayı istihdam verilerini alacağız. İşsizlik oranının %3.7’de kalması bekleniyor. Bir önceki ay 261 gelen tarım dışı istihdamın ise 200 bine gerilemesi bekleniyor. Ücretlerde ise %4.6’lık bir atış beklentisi var. Bu veri setinin zayıf gelmesi Fed’e yönelik faiz beklentilerini azaltacağı gibi dolar endeksi üzerinde baskıya neden olacaktır. Güçlü veriler ise son dönemde baskı altında kalan faiz ve dolar endeksi için pozitif etki yapacaktır.

Yeni haftanın girişini bu şekilde yapmış olalım. Gün gün paylaşımlarımız devam edecektir. Herkese güzel bir hafta diliyorum.