Strateji

Sevgili dostlar merhaba.

Yaklaşık iki yıldır pandemi ile mücadele ediyoruz. Bu süreçte ekonomiler, ticaret ve yaşam standartları negatif anlamda etkilendi. Bu kapsamda gelirlerini artırmak isteyen insanlar finansal piyasalara daha fazla ilgi göstermeye başladı. Fakat bu süreçte hem bilgi kirliliği hem de özellikle sosyal medyada etkileşim almak için insanları yanlış yönlendiren kişi sayısı oldukça arttı.

Finansal piyasalarda işlem yapmak dışarıdan kolay gibi görünse de oldukça zor bir iştir. Para kazanırken her şey toz pembe görünürken para kaybı yaşandığında ise kişinin kontrolünü tamamen kaybettiği sık sık görülen bir durumdur.

İşlem yapılabilecek çok farklı piyasalar vardır. Bunlara örnek olarak; hisse senedi piyasası, tahvil piyasası, emtia piyasası, forex piyasası ve kripto piyasası verilebilir. Bunların her birinde alım satım yapılarak belirli oranda kazanç sağlanabilir veya zarar edilebilir. Buradaki en önemli nokta, işlem yapılan piyasa veya enstrümanda bilgi sahibi olmaktır.

Yaklaşık 8 yıldır profesyonel bir şekilde piyasada yer alıyorum. Bu süreçte yüzlerce olay gördüm. Tüm hayatları boyunca çalışarak belirli birikim sağlayan insanların çok kısa süre içerisinde maalesef bu birikimlerini kaybettiklerine şahit oldum. Bunun en büyük sebebi kısa süre içerisinde zengin olma hayalleriydi.

Finansal piyasalarda asıl hedefin istikrarlı bir kazanç olması gerekiyor. 3-5 ay içerisinde zengin olup tüm işi gücü bırakıp emekli hayatı yaşamak isteyenlerin %99.9’u kısa süre içerisinde tüm sermayesini kaybediyor. Kalan %0.01’lik kısım ise şansının da yardımıyla para kazanabiliyor. Onlar da ‘’zaten para kazanıyorum neden daha fazla kazanmayayım’’ psikolojisine girdiği an elde avuçta ne varsa kaybediyor.

İşin özünde kısa sürede zengin olmak hayali olmamalı. Buradaki amaç istikrarlı bir kazanç olmalı. Bunun için de ilk şart eğitimdir. Özellikle Türkiye’de insanlar daha çok duyumlar ile hareket ediyor. ‘’Şu arkadaşım bunu almamı söyledi, twitter’da şöyle biri var paramızı 10’a katlayacakmışız’’ gibi şeylerden uzak durmaya çalışın. Piyasada ekmek aslanın ağzında değil artık midesinde.

Piyasada var olmak ve istikrarlı bir şekilde gelir sağlamak için eğitim şart. Bu şirketi kurmamın en büyük amaçlarından biri finansal okuryazarlık düzeyini artıma isteğimdir. Siz ne kadar çok bilgiye sahip olursanız bu iş bir o kadar kolaylaşacaktır. Tabii iş eğitimle bitmiyor. Bunun yanı sıra kişinin psikolojisi, zor durumlarla başa çıkabilme yetisi gibi konular da önemlidir.

Eğitim, psikoloji, risk alma derecesi… Bunların hepsi stratejiye dahildir. Finansal piyasalarda işlem yapan birinin olmazsa olmazı stratejidir. Yıllardır sosyal medyada strateji üzerine paylaşımlar yapıyorum. Bu konuda oldukça pozitif geri dönüşler aldım. Sizlere faydam oluyorsa ne mutlu bana. Eğer stratejiniz yoksa, vahşi doğada tek başına korumasız bir şekilde dolaşan birinden farkınız kalmayacaktır.

Burada dönem dönem sizlere bu tarz yazılar yazmayı düşünüyorum. Başlangıcı bu şekilde yapmış olalım. Umarım şirketimiz sizlere çok ama çok faydalı olur.

Kendinize iyi bakın.