Yeni haftanın notları

Piyasada oynaklığın arttığı bir süreçteyiz. 13 Aralık ABD enflasyonu, 14 Aralık Fed, 15 Aralık ECB toplantılarına yaklaştığımız bu süreçte bu tarz oynaklıklar artık sürpriz olmayacaktır.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD’den gelen oldukça güçlü istihdam verilerinin ardından dolar endeksi ve 10 yıllık faizler değer kazanmış, ardından ise bu kazanımlarını geri vermişti.

Bu haftanın genelinde ekonomik gündem oldukça sakin olacak. Daha doğrusu piyasaları önemli ölçüde etkileyecek bir veri akışı bulunmuyor. Önümüzdeki hafta yaşanacak gelişmeler piyasalar için dönüm noktalarından biri olacaktır.

ABD 10 yıllık faizlerinde %3.50 üzerinde tutunma devam ediyor. Faizlerin bu bölge üzeri kalınması görünüm açısından pozitif olacaktır.

Piyasalarda son dönemde Fed’e yönelik yaşanan iyimserliğe rağmen majör borsalarsa bir yukarı ivme göremedik. 12.000’i aşamayan bir Nasdaq, yatayda kalan Bir DAX, düşen trendine devam eden bir S&P görmekteyiz. Bu nedenle borsalarda aşağı yönde riske karşı temkinli olunması gerekiyor.

Dolar endeksindeki 103.70/103.50 bandı destek bölgesi olarak izlenebilir. Bu hafta bu bölge üzerinde bir toparlanma görebiliriz.